1 Niccolo BONIFAZIO SKY OCEAN RESCUE 3h53'38
2 Riccardo MINALI ASTANA PRO TEAM s.t.
3 Zico WAEYTENS SPORT VLAANDEREN - VERANDA'S WILLEMS s.t.
4 Maximilian WALSCHEID TEAM SUNWEB s.t.
5 Adam BLYTHE AQUA BLUE - JLT s.t.
6 Geoffrey SOUPE COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
7 Alexey LUTSENKO TREK - SEGAFREDO s.t.
8 Rodrigo CONTRERAS ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC s.t.
9 Jan HIRT BMC RACING TEAM s.t.
10 Andrea PASQUALON ISRAEL - DELKO s.t.
11 Matteo MOSCHETTI BURGOS - BH s.t.
12 Nelson Andres SOTO RALLY - UHC s.t.
13 Damiano CARUSO SPORT VLAANDEREN - VERANDA'S WILLEMS s.t.
14 Maciej BODNAR ASTANA PRO TEAM s.t.
15 Paolo SIMION BARDIANI - CSF s.t.
16 Kenneth VANBILSEN BURGOS - BH s.t.
17 Harry TANFIELD TREK - SEGAFREDO s.t.
18 Floris GERTS TEAM SUNWEB s.t.
19 Marco CANOLA BURGOS - BH s.t.
20 Alexander EDMONDSON ASTANA PRO TEAM s.t.
21 Coen VERMELTFOORT TEAM SUNWEB s.t.
22 Magnus CORT NIELSEN ASTANA PRO TEAM s.t.
23 Kristoffer HALVORSEN ARKEA - SAMSIC s.t.
24 Ian STANNARD SKY OCEAN RESCUE s.t.
25 Phil BAUHAUS SKY OCEAN RESCUE s.t.
26 Tejay VAN GARDEREN RALLY - UHC s.t.
27 Julien VERMOTE ASTANA PRO TEAM s.t.
28 Evaldas SISKEVICIUS AQUA BLUE - JLT s.t.
29 Dimitri CLAEYS COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
30 Yoann OFFREDO SPORT VLAANDEREN - VERANDA'S WILLEMS s.t.
31 Jos VAN EMDEN TREK - SEGAFREDO s.t.
32 Will BARTA SKY OCEAN RESCUE s.t.
33 Jack HAIG SKY OCEAN RESCUE s.t.
34 Michael SCHWARZMANN TREK - SEGAFREDO s.t.
35 Jesper ASSELMAN TEAM SUNWEB s.t.
36 Rasmus BYRIEL IVERSEN AG2R LA MONDIALE s.t.
37 Carl Fredrik HAGEN TEAM DIMENSION DATA s.t.
38 Sven Erik BYSTRØM ROOMPOT - CHARLES s.t.
39 Kristian SBARAGLI WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA s.t.
40 Jasper PHILIPSEN TREK - SEGAFREDO s.t.
41 Alvaro Jose HODEG ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC s.t.
42 Amaro Manuel ANTUNES VITAL CONCEPT CYCLING CLUB s.t.
43 Wout POELS BARDIANI - CSF s.t.
44 Niki TERPSTRA ROOMPOT - CHARLES s.t.
45 Pascal ACKERMANN CCC - ADIDAS s.t.
46 Brenton JONES ØRSTED - AIR NEW ZEALAND s.t.
47 Serghei TVETCOV WANTY - VERANCLASSIC s.t.
48 Ben O'CONNOR SKY OCEAN RESCUE s.t.
49 Raul ALARCON CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
50 Jon ABERASTURI CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
51 Ben HERMANS DIRECT ENERGIE s.t.
52 Fabian LIENHARD RALLY - UHC s.t.
53 Igor ANTON COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
54 Sergey SHILOV RALLY - UHC s.t.
55 Frederico FIGUEIREDO COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
56 David DE LA CRUZ DIRECT ENERGIE s.t.
57 Michal SCHLEGEL ISRAEL - DELKO s.t.
58 Stephen WILLIAMS AQUA BLUE - JLT s.t.
59 Stefan DENIFL CCC - ADIDAS s.t.
60 Barnabas PEAK ISRAEL - DELKO s.t.
61 Damien TOUZE COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
62 Geoffrey BOUCHARD WANTY - VERANCLASSIC s.t.
63 Nicola CONCI SPORT VLAANDEREN - VERANDA'S WILLEMS s.t.
64 Nuno BICO BURGOS - BH s.t.
65 Borut BOZIC VITAL CONCEPT CYCLING CLUB s.t.
66 Kevin RIVERA CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
67 Stéphane ROSSETTO BURGOS - BH s.t.
68 Riccardo ZOIDL WANTY - VERANCLASSIC s.t.
69 Jakub MARECZKO WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA s.t.
70 Pawel FRANCZAK CCC - ADIDAS s.t.
71 Julien DUVAL VITAL CONCEPT CYCLING CLUB s.t.
72 Jonas VAN GENECHTEN VITAL CONCEPT CYCLING CLUB s.t.
73 Kévin REZA VITAL CONCEPT CYCLING CLUB s.t.
74 Alo JAKIN COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
75 Grega BOLE CCC - ADIDAS s.t.
76 Jaako HANNINEN ARKEA - SAMSIC s.t.
77 Tyler WILLIAMS AG2R LA MONDIALE s.t.
78 Wouter WIPPERT ROOMPOT - CHARLES s.t.
79 Stefan DE BOD DIRECT ENERGIE s.t.
80 Johim ARIESEN ROOMPOT - CHARLES s.t.
81 Ivo OLIVEIRA TREK - SEGAFREDO s.t.
82 Nicolas ROCHE AQUA BLUE - JLT s.t.
83 Rasmus GULDHAMMER BURGOS - BH s.t.
84 Dusan RAJOVIC AG2R LA MONDIALE s.t.
85 Oscar RODRIGUEZ WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA s.t.
86 Francisco Jose VENTOSO CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
87 Paolo TOTO BARDIANI - CSF s.t.
88 Boy VAN POPPEL VITAL CONCEPT CYCLING CLUB s.t.
89 Andrea GUARDINI BARDIANI - CSF s.t.
90 Lluis Guillermo MAS BONET CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
91 Michael MØRKØV ØRSTED - AIR NEW ZEALAND s.t.
92 Alex DOWSETT ISRAEL - DELKO s.t.
93 Dries DE BONDT TEAM SUNWEB s.t.
94 Danny Alberto OSORIO ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC s.t.
95 Marko KUMP CCC - ADIDAS s.t.
96 Sondre Holst ENGER ØRSTED - AIR NEW ZEALAND s.t.
97 Aliaksandr RIABUSHENKO WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA s.t.
98 Filippo GANNA BARDIANI - CSF s.t.
99 Hubert DUPONT ØRSTED - AIR NEW ZEALAND s.t.
100 Bram WELTEN ARKEA - SAMSIC s.t.
101 Louis VERVAEKE BMC RACING TEAM s.t.
102 Andrew FENN AQUA BLUE - JLT s.t.
103 Jimmy JANSSENS SPORT VLAANDEREN - VERANDA'S WILLEMS s.t.
104 François BIDARD AG2R LA MONDIALE s.t.
105 Winner Andrew ANACONA TREK - SEGAFREDO s.t.
106 Fabio JAKOBSEN DIRECT ENERGIE s.t.
107 Casper Phillip PEDERSEN ØRSTED - AIR NEW ZEALAND s.t.
108 Christopher LAWLESS AQUA BLUE - JLT s.t.
109 Bjorg LAMBRECHT SPORT VLAANDEREN - VERANDA'S WILLEMS s.t.
110 Taylor PHINNEY DIRECT ENERGIE s.t.
111 Lars BOOM BMC RACING TEAM s.t.
112 Eric YOUNG RALLY - UHC s.t.
113 Asbjørn Kragh ANDERSEN ØRSTED - AIR NEW ZEALAND s.t.
114 Toms SKUJINS WANTY - VERANCLASSIC s.t.
115 Abderrahim ZAHIRI SKY OCEAN RESCUE s.t.
116 Julius VAN DEN BERG WANTY - VERANCLASSIC s.t.
117 Aidis KRUOPIS AQUA BLUE - JLT s.t.
118 Martijn TUSVELD TEAM SUNWEB s.t.
119 Nikolay MIHAYLOV CCC - ADIDAS s.t.
120 Rafael Ferreira REIS ISRAEL - DELKO s.t.
121 Liam BERTAZZO WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA s.t.
122 Mikael CHEREL AG2R LA MONDIALE s.t.
123 Julen AMEZQUETA RALLY - UHC s.t.
124 Valerio AGNOLI ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC s.t.
125 Eugert ZHUPA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA s.t.
126 Alexander EVTUSHENKO WANTY - VERANCLASSIC s.t.
127 Florian VACHON ARKEA - SAMSIC s.t.
128 Bart DE CLERCQ WANTY - VERANCLASSIC s.t.
129 Olivier LE GAC AG2R LA MONDIALE s.t.
130 Gustavo CESAR VELOSO ARKEA - SAMSIC s.t.
131 Marco MARONESE BARDIANI - CSF s.t.
132 Ivan SAVITSKY ARKEA - SAMSIC s.t.
133 Scott THWAITES DIRECT ENERGIE s.t.
134 Tom BOHLI ASTANA PRO TEAM s.t.
135 Brice FEILLU VITAL CONCEPT CYCLING CLUB s.t.
136 Emiel PLANCKAERT TEAM DIMENSION DATA s.t.
137 Michal GOLAS BURGOS - BH s.t.
138 Jonathan CASTROVIEJO ASTANA PRO TEAM s.t.
139 Pierpaolo FICARA BARDIANI - CSF s.t.
140 Kamil GRADEK CCC - ADIDAS s.t.
141 Jaco VENTER TEAM DIMENSION DATA s.t.
142 Roy CURVERS ROOMPOT - CHARLES s.t.
143 Quentin JAUREGUI TEAM DIMENSION DATA s.t.
144 Juan Sebastian MOLANO ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC s.t.
145 Kilian FRANKINY TEAM SUNWEB s.t.
146 Dario CATALDO ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC s.t.
147 Igor BOEV DIRECT ENERGIE s.t.
148 Eduardo SEPULVEDA CAJA RURAL - SEGUROS RGA + 3'46
149 Sam BEWLEY TEAM DIMENSION DATA s.t.
150 Matteo MALUCELLI CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
151 David PER TEAM DIMENSION DATA s.t.
152 Reto HOLLENSTEIN BMC RACING TEAM s.t.
153 Anass AIT EL ABDIA TEAM DIMENSION DATA s.t.
154 Eliot LIETAER ISRAEL - DELKO s.t.
155 Erwann CORBEL BMC RACING TEAM s.t.
156 Hermann PERNSTEINER ØRSTED - AIR NEW ZEALAND + 5'13
157 Pieter SERRY SPORT VLAANDEREN - VERANDA'S WILLEMS s.t.
158 Gatis SMUKULIS ARKEA - SAMSIC s.t.
159 Sjoerd VAN GINNEKEN ROOMPOT - CHARLES s.t.
160 Cesare BENEDETTI ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC s.t.
161 Ivan SANTAROMITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA + 6'35
162 Scott DAVIES RALLY - UHC s.t.
163 Benoît VAUGRENARD ISRAEL - DELKO + 7'14
164 Jeroen MEIJERS ROOMPOT - CHARLES s.t.
165 Zeke MOSTOV AG2R LA MONDIALE + 7'42
166 Antonio BARAC COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS + 8'05
167 Kasper ASGREEN BMC RACING TEAM + 8'31
168 Peter KONING BMC RACING TEAM s.t.