1 CHIAPPUCCI Claudio Carrera Jeans - Vagabond 100 7:44:51
2 VONA Franco GB-MG Maglificio 70 1:34
3 INDURAIN Miguel Banesto 50 1:45
4 BUGNO Gianni Gatorade - Chateau d'Ax 40 2:53
5 HAMPSTEN Andrew Motorola 32 3:27
6 FIGNON Laurent Gatorade - Chateau d'Ax 26 5:51
7 THEUNISSE Gert-jan TVM - Sanyo 22 7:36
8 DELGADO Pedro Banesto 18 7:51
9 ROOKS Steven Buckler - Colnago - Decca 14 ,,
10 MAULEON Francisco Javier CLAS - Cajastur 10 7:53
11 MILLAR Robert TVM - Sanyo 8 8:17
12 HEPPNER Jens Team Telekom - Merckx 6 8:45
13 BREUKINK Erik PDM - Ultima - Concorde 4 8:55
14 RUE Gerard Castorama 2 9:17
15 UNZAGA Jon CLAS - Cajastur 1 10:22
16 PERINI Giancarlo Carrera Jeans - Vagabond 10:24
17 MURGUIALDAY Javier Amaya Seguros 10:27
18 ROCHE Stephen Carrera Jeans - Vagabond ,,
19 BOUWMANS Eddy Panasonic - Sportlife ,,
20 VARGAS Óscar de Jesus Amaya Seguros ,,
21 LINO Pascal R.M.O. 10:33
22 RONDON Abelardo Gatorade - Chateau d'Ax 10:50
23 GONZALEZ Arsenio CLAS - Cajastur 12:29
24 BOYER Eric Z - Lemond 12:53
25 ALCALÁ Raúl PDM - Ultima - Concorde 15:28
26 CHIOCCIOLI Franco GB-MG Maglificio 15:34
27 ESPINOSA Francisco CLAS - Cajastur 16:11
28 VAN DE LAER Jim Tulip Computers - Koga 16:18
29 ČEPELĖ Arūnas Ryalcao-Postobon 18:00
30 GHIROTTO Massimo Carrera Jeans - Vagabond 18:36
31 CARITOUX Eric R.M.O. 20:25
32 ALONSO Enrique Lotus - Festina ,,
33 VIRENQUE Richard R.M.O. 26:30
34 BERNARD Jean-François Banesto ,,
35 BOLTS Udo Team Telekom - Merckx ,,
36 BOURGUIGNON Thierry Castorama ,,
37 MARTIN Juan Carlos Amaya Seguros ,,
38 CLAVEYROLAT Thierry Z - Lemond ,,
39 DELION Gilles Helvetia - La Suisse ,,
40 ELLI Alberto Ariostea ,,
41 ARNOULD Dominique Castorama 26:35
42 RUIZ Pello Gatorade - Chateau d'Ax 27:03
43 FONDRIEST Maurizio Panasonic - Sportlife 30:04
44 CONTI Roberto Ariostea ,,
45 REZZE Dante R.M.O. 32:23
46 ROOSEN Luc Tulip Computers - Koga 33:13
47 GOROSPE Julián Banesto 34:02
48 ROBIN Jean-Cyril Castorama ,,
49 MAIER Harald PDM - Ultima - Concorde ,,
50 KRIEGER Dominik Helvetia - La Suisse ,,
51 PEDERSEN Per Amaya Seguros ,,
52 ESCARTIN Fernando CLAS - Cajastur 34:57
53 GIANNELLI Alessandro Carrera Jeans - Vagabond 38:16
54 KELLY Sean Lotus - Festina ,,
55 KASPUTIS Artūras Ryalcao-Postobon ,,
56 JARAMILLO Carlos Maria Ryalcao-Postobon ,,
57 DA SILVA Acácio Lotus - Festina ,,
58 PÉREZ Luis Lotus - Festina ,,
59 NULENS Guy Panasonic - Sportlife ,,
60 VAN AERT Jos PDM - Ultima - Concorde ,,
61 DIAZ Herminio O.N.C.E. - Look - Mavic ,,
62 PILLON Laurent GB-MG Maglificio ,,
63 VANZELLA Flavio GB-MG Maglificio ,,
64 GONZALEZ ARRIETA Jose Rámon Lotus - Festina ,,
65 ZDHANOV Dimitri Panasonic - Sportlife ,,
66 MADIOT Marc Team Telekom - Merckx ,,
67 LEDANOIS Yvon Castorama ,,
68 TEBALDI Valerio Gatorade - Chateau d'Ax 38:21
69 KONISHEV Dimitri TVM - Sanyo 40:07
70 PENSEC Ronan R.M.O. 40:10
71 MONCADA Gerardo Ryalcao-Postobon ,,
72 ROSCIOLI Fabio Carrera Jeans - Vagabond ,,
73 URIARTE Jose Ramon Banesto 40:19
74 STEPHENS Neil O.N.C.E. - Look - Mavic ,,
75 SKIBBY Jesper TVM - Sanyo ,,
76 SERGEANT Marc Panasonic - Sportlife ,,
77 DE WOLF Dirk Gatorade - Chateau d'Ax ,,
78 DEN BAKKER Maarten PDM - Ultima - Concorde ,,
79 EARLEY Martin PDM - Ultima - Concorde ,,
80 MADIOT Yvon Team Telekom - Merckx ,,
81 EKIMOV Viatcheslav Panasonic - Sportlife ,,
82 LAURENT Thierry R.M.O. ,,
83 HERNÁNDEZ Carlos Lotus - Festina ,,
84 WELTZ Johnny O.N.C.E. - Look - Mavic ,,
85 LOUVIOT Philippe O.N.C.E. - Look - Mavic ,,
86 NEVENS Jan Lotto - Mavic ,,
87 PINERO Fernando Lotus - Festina ,,
88 ALONSO Marino Banesto ,,
89 KUMMER Mario PDM - Ultima - Concorde ,,
90 JALABERT Laurent O.N.C.E. - Look - Mavic ,,
91 MAASSEN Frans Buckler - Colnago - Decca ,,
92 ALDANONDO Xavier O.N.C.E. - Look - Mavic ,,
93 YATES Sean Motorola ,,
94 QUEVEDO Fernando Amaya Seguros ,,
95 MONTOYA Jesus Amaya Seguros ,,
96 BONTEMPI Guido Carrera Jeans - Vagabond 40:31
97 HODGE Stephen O.N.C.E. - Look - Mavic ,,
98 GARMENDIA Aitor Banesto 41:58
99 DE LAS CUEVAS Armand Banesto 42:06
100 CENGHIALTA Bruno Ariostea 42:28
101 JAERMANN Rolf Ariostea ,,
102 BALLERINI Franco GB-MG Maglificio ,,
103 FIDANZA Giovanni Gatorade - Chateau d'Ax ,,
104 VAN POPPEL Jean-Paul PDM - Ultima - Concorde ,,
105 LEMARCHAND Francois Z - Lemond ,,
106 PIETERS Peter Tulip Computers - Koga ,,
107 ANDERSON Phil Motorola ,,
108 MOREELS Sammie Lotto - Mavic ,,
109 COLOTTI Jean-claude Z - Lemond ,,
110 NIJDAM Jelle Buckler - Colnago - Decca ,,
111 LILHOLT Søren Tulip Computers - Koga ,,
112 KVASVOLL Atle Z - Lemond ,,
113 PEIPER Allan Tulip Computers - Koga ,,
114 KOKKELKOREN Martien Buckler - Colnago - Decca ,,
115 FRISON Herman Tulip Computers - Koga ,,
116 MUSEEUW Johan Lotto - Mavic ,,
117 ROES Peter Lotto - Mavic ,,
118 HOLM SØRENSEN Brian Tulip Computers - Koga ,,
119 CHIESA Mario Carrera Jeans - Vagabond ,,
120 MULLER Jörg Helvetia - La Suisse ,,
121 MANIN Christophe R.M.O. ,,
122 DUCLOS-LASSALLE Gilbert Z - Lemond ,,
123 MARIE Thierry Castorama ,,
124 LUDWIG Olaf Panasonic - Sportlife ,,
125 ANTEQUERA Francisco José Amaya Seguros ,,
126 VAN SLYCKE Rik Lotto - Mavic ,,
127 HARMELING Rob TVM - Sanyo ,,
128 LEMOND Greg Z - Lemond ,,
129 REDANT Hendrik Lotto - Mavic ,,
130 MEJIA Alvaro Ryalcao-Postobon ,,
131 ANDREU Frankie Motorola ,,
132 SCIREA Mario Gatorade - Chateau d'Ax ,,
133 CHIURATO Andrea Gatorade - Chateau d'Ax ,,
134 LEBLANC Luc Castorama ,,
135 DERNIES Michel Motorola ,,
136 CASSANI Davide Ariostea ,,
137 KAPPES Andreas Team Telekom - Merckx 50:07
138 WIJNANDS Ad TVM - Sanyo 50:14
139 MANDERS Henri Helvetia - La Suisse 50:22
140 DURAND Jacky Castorama 50:53
141 SIEMONS Jan TVM - Sanyo 52:15
142 MARTÍNEZ Miguel Ángel O.N.C.E. - Look - Mavic 53:07
143 SEGERS Noël Buckler - Colnago - Decca 53:36
144 DE WILDE Etienne Team Telekom - Merckx 54:07
145 GÖLZ Rolf Ariostea 54:09
146 ORTEGON Julio Cesar Ryalcao-Postobon 54:15
Classement général :1 INDURAIN Miguel Banesto 63:34:54
2 CHIAPPUCCI Claudio Carrera Jeans - Vagabond 1:42
3 BUGNO Gianni Gatorade - Chateau d'Ax 4:20
4 LINO Pascal R.M.O. 7:21
5 DELGADO Pedro Banesto 8:47
6 ROCHE Stephen Carrera Jeans - Vagabond 9:13
7 FIGNON Laurent Gatorade - Chateau d'Ax 10:11
8 HAMPSTEN Andrew Motorola 11:16
9 PERINI Giancarlo Carrera Jeans - Vagabond 12:43
10 HEPPNER Jens Team Telekom - Merckx 13:11