1 Matej MOHORIC ISRAEL 4h39'05
2 Tosh VAN DER SANDE ALPECIN + 34
3 Enrico BATTAGLIN ADIDAS s.t.
4 Xandro MEURISSE CIRCUS - WANTY s.t.
5 Simon GESCHKE TEAM KATUSHA - CANNONDALE s.t.
6 Maurits LAMMERTINK TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE s.t.
7 Edoardo ZARDINI BURGOS - BH s.t.
8 Robert POWER AG2R LA MONDIALE s.t.
9 Fernando BARCELO CAJA RURAL - KELME + 1'14
10 Alexander KONYCHEV BARDIANI - CSF s.t.
11 Robert STANNARD ØRSTED - AIR NEW ZEALAND + 1'44
12 Edoardo AFFINI ANDRONI - POSTOBON s.t.
13 Aliaksandr RIABUSHENKO NERI - SELLE ITALIA s.t.
14 Alexis VUILLERMOZ ENEL - BIANCHI s.t.
15 Krists NEILANDS TOTAL - DIRECT ENERGIE s.t.
16 Wout POELS ALPECIN s.t.
17 Tom-Jelte SLAGTER AG2R LA MONDIALE s.t.
18 Romain SICARD BURGOS - BH s.t.
19 Jan POLANC ADIDAS + 2'11
20 Diego ULISSI NERI - SELLE ITALIA + 2'38
21 Andrea BAGIOLI CIRCUS - WANTY s.t.
22 Kirill POZDNYAKOV BURGOS - BH s.t.
23 Clément CHAMPOUSSIN ARKEA - SAMSIC - CRISTALINE s.t.
24 Gino MÄDER ARKEA - SAMSIC - CRISTALINE + 3'29
25 Pim LIGTHART ØRSTED - AIR NEW ZEALAND s.t.
26 Nathan BROWN RALLY - UHC s.t.
27 Warren BARGUIL NERI - SELLE ITALIA s.t.
28 Matteo JORGENSON RALLY - UHC s.t.
29 George BENNETT ØRSTED - AIR NEW ZEALAND s.t.
30 Ryan ANDERSON RALLY - UHC s.t.
31 Kristijan DURASEK ASTANA PRO TEAM s.t.
32 Stan DEWULF NERI - SELLE ITALIA s.t.
33 Danny Alberto OSORIO BORA - HANSGROHE s.t.
34 Yevgeniy GIDICH ASTANA PRO TEAM s.t.
35 Mark DONOVAN ARKEA - SAMSIC - CRISTALINE s.t.
36 Milan MENTEN ASTANA PRO TEAM s.t.
37 Cyril GAUTIER BURGOS - BH s.t.
38 Grega BOLE ØRSTED - AIR NEW ZEALAND s.t.
39 Odd Christian EIKING CIRCUS - WANTY s.t.
40 Bauke MOLLEMA TEAM KATUSHA - CANNONDALE s.t.
41 Elie GESBERT CIRCUS - WANTY s.t.
42 Maxime BOUET COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
43 Attila VALTER TEAM KATUSHA - CANNONDALE s.t.
44 Jesper HANSEN TOTAL - DIRECT ENERGIE s.t.
45 Laurens DE PLUS ALPECIN s.t.
46 Maciej PATERSKI ASTANA PRO TEAM s.t.
47 Stefan DENIFL TEAM SUNWEB s.t.
48 Iuri FILOSI BARDIANI - CSF s.t.
49 Davide FORMOLO UNO-X CANYON s.t.
50 Rodrigo CONTRERAS BARDIANI - CSF s.t.
51 Merhawi Gebremedhin KUDUS JLT s.t.
52 Joao ALMEIDA COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
53 Jaime ROSON CAJA RURAL - KELME s.t.
54 Luke ROWE JLT s.t.
55 Sergio Luis HENAO CAJA RURAL - KELME s.t.
56 Andrea VENDRAME ASTANA PRO TEAM s.t.
57 Iver KNOTTEN ARKEA - SAMSIC - CRISTALINE s.t.
58 Alex KIRSCH ADIDAS + 4'31
59 Tao GEOGHEGAN HART JLT s.t.
60 Ben O'CONNOR ADIDAS s.t.
61 Georg ZIMMERMANN ADIDAS s.t.
62 Marc HIRSCHI ADIDAS s.t.
63 Louis VERVAEKE UNO-X CANYON s.t.
64 Joni BRANDAO BORA - HANSGROHE s.t.
65 Delio FERNANDEZ COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
66 Nikita STALNOV ASTANA PRO TEAM s.t.
67 Rasmus BYRIEL IVERSEN UNO-X CANYON s.t.
68 Raul ALARCON CAJA RURAL - KELME s.t.
69 Ruben COMPANIONI BORA - HANSGROHE s.t.
70 Antonio BARAC ISRAEL s.t.
71 Alex ARANBURU CAJA RURAL - KELME s.t.
72 Pierpaolo FICARA BARDIANI - CSF s.t.
73 Toms SKUJINS TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE s.t.
74 Kevin INKELAAR ALPECIN s.t.
75 Cristian Camilo MUNOZ CIRCUS - WANTY s.t.
76 Mikel BIZKARRA CAJA RURAL - KELME s.t.
77 Omar FRAILE BURGOS - BH s.t.
78 Darwin ATAPUMA BURGOS - BH s.t.
79 Stéphane ROSSETTO BURGOS - BH s.t.
80 Sindre Skjøstad LUNKE ØRSTED - AIR NEW ZEALAND s.t.
81 Stefan DE BOD TOTAL - DIRECT ENERGIE s.t.
82 Martijn TUSVELD ØRSTED - AIR NEW ZEALAND s.t.
83 Ivan Ramiro SOSA AG2R LA MONDIALE s.t.
84 Floris DE TIER CIRCUS - WANTY s.t.
85 Jérôme BAUGNIES CIRCUS - WANTY s.t.
86 Jefferson CEPEDA ANDRONI - POSTOBON s.t.
87 Tsgabu Gebremaryam GRMAY RALLY - UHC s.t.
88 Einer RUBIO ARKEA - SAMSIC - CRISTALINE s.t.
89 Juan Diego ALBA CAJA RURAL - KELME s.t.
90 Nicola BAGIOLI ANDRONI - POSTOBON s.t.
91 Giovanni CARBONI BARDIANI - CSF s.t.
92 Charalampos KASTRANTAS ASTANA PRO TEAM s.t.
93 Aurélien PARET-PEINTRE ISRAEL s.t.
94 Samuele BATTISTELLA NERI - SELLE ITALIA s.t.
95 Hafetab WELDU ENEL - BIANCHI s.t.
96 Ildar ARSLANOV TEAM SUNWEB s.t.
97 Marco COLEDAN ENEL - BIANCHI s.t.
98 Lilian CALMEJANE NERI - SELLE ITALIA s.t.
99 Stefan BISSEGGER ALPECIN s.t.
100 Andrea PASQUALON TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE s.t.
101 Rein TAARAMÄE TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE s.t.
102 Johim ARIESEN AG2R LA MONDIALE s.t.
103 Garikoitz BRAVO AG2R LA MONDIALE s.t.
104 Nils EEKHOF BORA - HANSGROHE s.t.
105 Michael MØRKØV ØRSTED - AIR NEW ZEALAND s.t.
106 Joan BOU COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
107 Mirco MAESTRI BARDIANI - CSF s.t.
108 Amanuel GEBREIGZABHIER TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE s.t.
109 Theo NONNEZ ARKEA - SAMSIC - CRISTALINE s.t.
110 Alexander FOLIFOROV TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE s.t.
111 Jose Joaquin ROJAS MOVISTAR TEAM s.t.
112 Tiago Jose MACHADO TEAM KATUSHA - CANNONDALE s.t.
113 Alessandro FEDELI TOTAL - DIRECT ENERGIE s.t.
114 Frantisek SISR ENEL - BIANCHI s.t.
115 Cyril BARTHE TEAM SUNWEB s.t.
116 Danilo CELANO TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE s.t.
117 Valerio AGNOLI ISRAEL s.t.
118 Matthieu BURGAUDEAU ARKEA - SAMSIC - CRISTALINE s.t.
119 Artem NYCH TEAM KATUSHA - CANNONDALE s.t.
120 Evan HUFFMAN RALLY - UHC s.t.
121 Gabriel CULLAIGH JLT s.t.
122 Matteo MONTAGUTI BARDIANI - CSF s.t.
123 Evaldas SISKEVICIUS TEAM SUNWEB s.t.
124 Jérôme COUSIN TOTAL - DIRECT ENERGIE s.t.
125 Mikael CHEREL COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
126 Josef CERNY ENEL - BIANCHI s.t.
127 Antonio PEDRERO MOVISTAR TEAM s.t.
128 Jeroen MEIJERS TEAM SUNWEB s.t.
129 Franklin ARCHIBOLD NERI - SELLE ITALIA s.t.
130 Eddie DUNBAR JLT s.t.
131 Julien BERNARD TEAM KATUSHA - CANNONDALE s.t.
132 Dario CATALDO ANDRONI - POSTOBON s.t.
133 Edward RAVASI UNO-X CANYON s.t.
134 Simone STERBINI ANDRONI - POSTOBON s.t.
135 Alexander CEPEDA ANDRONI - POSTOBON s.t.
136 Olivier LE GAC AG2R LA MONDIALE s.t.
137 Hernan Ricardo AGUIRRE TOTAL - DIRECT ENERGIE s.t.
138 Jon IRISARRI COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS + 6'28
139 Tejay VAN GARDEREN RALLY - UHC s.t.
140 Nicolay CHERKASOV TEAM SUNWEB s.t.
141 Jan-Willem VAN SCHIP UNO-X CANYON s.t.
142 Lucas ERICSSON UNO-X CANYON s.t.
143 Yukiya ARASHIRO ISRAEL s.t.
144 Jaime CASTRILLO MOVISTAR TEAM s.t.
145 Armindo FONSECA TOTAL - DIRECT ENERGIE s.t.
146 Daniel GEISMAYR MOVISTAR TEAM s.t.
147 Tom DEVRIENDT ENEL - BIANCHI s.t.
148 Scott DAVIES JLT s.t.
149 Ivan SAVITSKY MOVISTAR TEAM s.t.
150 Tom SCULLY AG2R LA MONDIALE s.t.
151 Jonathan HIVERT ALPECIN s.t.
152 Guy SAGIV ISRAEL s.t.
153 Maxim BELKOV TEAM KATUSHA - CANNONDALE s.t.
154 Mark CHRISTIAN JLT + 7'28
155 Jorge ARCAS MOVISTAR TEAM s.t.
156 Daniel SAVINI ENEL - BIANCHI s.t.
157 Marco FRAPPORTI BORA - HANSGROHE s.t.
158 Pierre ROLLAND COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
159 Aristobulo CALA ANDRONI - POSTOBON s.t.
160 Marcus BURGHARDT BORA - HANSGROHE s.t.
161 Taylor EISENHART RALLY - UHC s.t.
162 Steff CRAS ALPECIN s.t.
163 Marco HALLER ADIDAS s.t.
164 Kris BOECKMANS BORA - HANSGROHE s.t.
165 Justin OIEN ISRAEL + 8'33
166 Manuel PEÑALVER MOVISTAR TEAM s.t.
167 Sondre Holst ENGER UNO-X CANYON + 9'52
168 Rasmus Christian QUAADE TEAM SUNWEB + 10'48